4 روش برای بیدار ماندن هنگام مطالعه

4 روش برای بیدار ماندن هنگام مطالعه

در این مقاله چه می‌خوانیم ...

مطالعه همیشه تحریک کننده نیست – به ویژه پس از یک روز طولانی در کلاس یا مدرسه ، هنگامی که مغز شما آماده تعطیل شدن است. اگر بیدار ماندن هنگام مطالعه سخت تر از فیزیک کوانتوم به نظر می رسد ، یکی از 4 روش برای بیدار ماندن هنگام مطالعه را امتحان کنید تا به شما در هوشیاری و تمرکز کمک کند.

راحت بودن در حین مطالعه وسوسه انگیز است ، اما به بیدار ماندن شما کمک نمی کند. دراز کشیدن با افزایش فعالیت در سیستم عصبی پاراسمپاتیک همراه است که به دلیل نقش آن در عملکردهایی مانند “استراحت و هضم” شناخته می شود. یک مطالعه در سال 2014 تجزیه و تحلیل کرد که آیا ایستادن یا دراز کشیدن بر عملکرد یک حافظه فعال تأثیر می گذارد.

گزارش کردند که وقتی شرکت کنندگان برای آزمایش دراز کشیده بودند ، کیفیت خواب گزارش شده بر عملکرد آنها تأثیر منفی گذاشت. هنگامی که شرکت کنندگانی که نشسته بودند ، کیفیت خواب بر عملکرد تأثیر نمی گذاشت. این چه ارتباطی با مطالعه دارد؟ اگر احساس خستگی می کنید ، نشستن ممکن است به تمرکز و هوشیاری شما کمک کند. ایستادن و حرکت گاه به گاه ممکن است به افزایش گردش خون شما کمک کند. این به نوبه خود ممکن است از خواب آلودگی شما جلوگیری کند.

4 روش برای بیدار ماندن هنگام مطالعه

بهتر است از مطالعه در هر مکانی که با خواب ارتباط دارید اجتناب کنید ، که می تواند باعث خواب آلودگی شما شود. در صورت امکان ، در جای دیگری مانند کتابخانه ، کافی شاپ یا منطقه ای اختصاصی و دارای نور مناسب در خانه و دور از اتاق خواب مطالعه کنید. با جدا نگه داشتن مناطق مطالعه و خوابیدن ، خاموش کردن مغز را در زمان خواب راحت تر می کنید.

خستگی یا خواب آلودگی گاهی نشانه کم آبی بدن است. اما کم آبی بدن فقط انرژی شما را تخلیه نمی کند ممکن است عملکردهای شناختی را نیز مختل کرده و مطالعه را دشوار کند. مروری در سال 2010 کم آبی بدن ، از جمله اثرات آن بر عملکرد مغز را مورد بررسی قرار داد. نویسندگان گزارش کردند که سطوح خفیف تا متوسط کم آبی ممکن است حافظه کوتاه مدت ، تمرکز ، توانایی ریاضی ، هوشیاری و ادراک را مختل کند. برای اطمینان از این که هنگام مطالعه خسته نمی شوید ، در طول روز هیدراته باشید. این امر به ویژه اگر از نظر بدنی فعال هستید یا در آب و هوای گرم زندگی می کنید بسیار مهم است.

مقدار و میزان خوردن شما بر سطح انرژی شما تأثیر می گذارد. اگرچه ممکن است وسوسه کننده باشد که در حین مطالعه خود را درمان کنید ، اما به بیدار ماندن شما کمک نمی کند. میان وعده های قندی و غذاهای ناخواسته می تواند قند خون شما را بالا ببرد و سپس سقوط کند و باعث کندی شود. در عوض ، رژیم غذایی وعده های غذایی کوچک اما مکرر را هدف بگیرید. اطمینان حاصل کنید که هر وعده غذایی حاوی پروتئین ، کربوهیدرات پیچیده و منبع چربی سالم است.

برای بیدار ماندن چه کنیم ؟

خواندن و بازخوانی یادداشت های کلاس یا کتاب درسی و کتاب کمک درسی ممکن است برای بیدار نگه داشتن شما کافی نباشد ، چه برسد به جذب اطلاعات. با بکارگیری تکنیک های مطالعه فعال ، خود را بیدار نگه دارید و از جلسات مطالعه خود بیشترین بهره را ببرید. برای انجام این کار ، یک یا چند مورد از موارد زیر را امتحان کنید:

  • اطلاعات را به نقشه ، فلش کارت ، نمودار یا سایر تصاویر بصری منتقل کنید.
  • بلند خواندن.
  • مطالب را به همکلاسی خود آموزش دهید.
  • تمرینات تمرینی را انجام دهید.
  • با دوستان درس بخوانید.

خواب نقش مهمی در خلق و خو ، توجه ، انگیزه و حافظه دارد همه اینها بر یادگیری تأثیر می گذارد. بنابراین تعجب آور نیست که خواب ضعیف با عملکرد تحصیلی ضعیف همراه است. در حقیقت ، اولویت قرار دادن خواب چه در کوتاه مدت و چه در بلند مدت ممکن است موثرترین راه برای هوشیاری هنگام مطالعه باشد. در یک مطالعه در سال 2019 ، اطلاعات واقعی دانش آموزان در 5 ساعت به دانش آموزان ارائه شد. در اواسط دوره 5 ساعته ، آنها یا یک ساعت چرت زدند ، فیلم تماشا کردند ، یا اطلاعات را به هم ریختند. آنها روی مواد 30 دقیقه پس از پایان دوره یادگیری و 1 هفته پس از پایان دوره یادگیری مورد آزمایش قرار گرفتند.

محققان دریافتند که پس از 30 دقیقه ، دانش آموزانی که به هم چسبیده یا چرت زده بودند ، بهتر از دانش آموزانی که فیلم تماشا کرده بودند ، اطلاعات را به خاطر می آورند. با این حال ، پس از 1 هفته ، تنها دانش آموزانی که چرت زده بودند ، اطلاعات بهتری را به یاد می آوردند. برای چرت زدن وقت بگذارید و برنامه خواب منظم را رعایت کنید تا مطالعه را آسانتر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب

پیشنهاد ما به شما

آخرین محصولات مشاهده‌شده

سبد خرید
فروشگاه
حساب من