آیا استفاده از کتاب کمک درسی ضروری است ؟

شاید این روزها سوال بسیاری از دانش اموزان این است که آیا استفاده از کتاب کمک درسی ضروری است ؟ چرا که بسیاری از دانش آموزان این روزها برای برطرف کردن مشکلات تحصیلی و ضعف های خود در دروس به کتاب کمک درسی رجوع می کنند کاری که شاید در گذشته مرسوم نبود! البته در برخی مدارس معلمان هم کتاب کمک درسی معرفی می کنند و دانش آموزان موظف به خرید آن هستند اما آیا استفاده از کتاب کمک درسی ضروری است ؟ برای همه دانش آموزان خرید کتاب کمک درسی ضروری است ؟ در ادامه این مطلب به بررسی این موضوع می پردازیم.

آیا استفاده از کتاب کمک درسی ضروری است ؟

این سوال را در بین بسیاری از دانش اموزان در مقاطع مختلف مطرح کردیم و از آن ها خواستیم تا دلیل خود را هم برای پاسخ مثبت یا منفی ارائه دهند در بین این پاسخ ها متوجه بیان مطالبی جالب از دانش اموزان شدیم که در اینجا برایتان بازگو می کنیم. یکی از دانش اموزان پاسخش به این سوال منفی بود و خرید کتاب کمک درسی را برای دانش اموزان ضروری نمی دانست اما در توضیحات بیان کرد اگر دانش اموزی قصد دارد در درسی پیشرفت کند و می خواهد از کتاب درسی بیشتر بداند باید از کتاب کمک درسی استفاده کند.

شما هم جزو آن دسته دانش اموزانی هستید که می خواهید در کلاس از همه بیشتر بدانید و می خواهید شاهد پیشرفت تحصیلیتان باشید در این صورت باید از کتاب کمک درسی استفاده کنید؟ نظرات دانش اموزان در پاسخ به این سوال بسیار جالب بود اما همیشه هم این طور نیست گاهی اوقات بیان ساده و روان مطالب اموزشی کتاب کمک درسی دانش اموزان را به سمت خود جلب می کند و این ذهنیت را در دانش اموز به وجود می اورد که مطالب جدید هستند در صورتی که کتاب های کمک درسی به طور کامل با کتاب درسی مطابقت دارند.

گاهی اوقات بیان مطالب آموزشی به روش های دیگر درک مطالب را برای دانش اموزان ساده تر نماید یکی از مزیت های کتاب های کمک درسی همین است که می تواند بدون محدودیت مطالب آموزشی را با روش های مختلف به دانش اموزان بفهماند اما کتاب درسی به دلیل محدودیت فضا فقط از یک روش می تواند استفاده کند و بقیه راه را باید معلمان طی کنند اما برخی مواقع دانش اموز در کلاس درس هم نمی تواند مطلب را بیاموزد بنابراین استفاده از منابع اموزشی دیگر در این مسیر می تواند برای دانش اموزان مفید باشد.

چرا منابع اموزشی مورد استقبال قرار گرفت ؟

این روزها بیشتر از گذشته دانش اموزان با منابع اموزشی مختلف ارتباط برقرار می کنند و برای حل مشکلات درسی سعی می کنند به طور خوداموز راهی را انتخاب کنند به نظر شما دلیل این استقبال چیست ؟ ایا دانش اموزان از پایه ضعیف تری برخوردارند ؟ خیر این طور نیست استفاده از کتاب های کمک درسی به پیشرفت آن ها بسیار کمک می کند و یکی از انتخاب هایی است که بدون صرف زمان دانش اموز را به هدفش می رساند. شاید راهکارهایی که در گذشته برای برطرف نمودن مشکل درسی دانش اموزان استفاده می شد کمی زمان بر و خسته کننده بود.

اما این روزها به دلیل تنوع بالای کتاب های کمک درسی و سادگی در استفاده از ان ها بسیاری از دانش اموزان ترجیح می دهند به جای شرکت در کلاس های اموزشی خارج از مدرسه و یا معلم خصوصی از کتاب های کمک درسی استفاده کنند. البته که یکی از دلایل این استقبال طبقه بندی کتاب ها و تنوع بالای آن هاست که دانش اموزان را در مسیر درست قرار می دهد.

البته که دانش اموزان پایه دهم تا دوازدهم باید برای آمادگی در کنکور و تست زنی از کتاب های تست استفاده کنند اما تنوع کتاب ها فقط به تست منتهی نمی شود شاید برخی دانش اموزان در این مقطع با درک مطالب اموزشی مشکل داشته باشند که در این صورت می توانند از کتاب هایی که درسنامه دارند استفاده کنند تا مطالب اموزشی را با زبانی ساده تر آموزش ببینند.