کتاب کمک درسی چیست؟

کتاب کمک درسی چیست؟

در این مقاله چه می‌خوانیم ...

در دنیای آموزش، کتاب های درسی مدت هاست که مرکز یادگیری هستند. به عنوان بخشی یکپارچه از آموزش و برنامه درسی کل سیستم آموزشی را تشکیل می دهند. انتشار کتاب های درسی در افزایش آگاهی و آموزش افراد جامعه نقش بسزایی دارد به همین دلیل همیشه مورد استقبال قرار می گیرد. اما سوال اینجاست که کتاب کمک درسی چیست؟ شاید این روزها بازار کتاب های کمک آموزشی هم بسیار داغ شده باشد اما آیا استفاده از کتاب کمک درسی در کنار کتب درسی الزامی است؟ برای جواب سوالات خود با زودر همراه شوید.

کتاب کمک درسی چه کتابی است؟

با یک تعریف کلی از کتاب های درسی شروع کنیم.کتاب های درسی به عنوان یک محصول نقش مهمی در سیستم آموزشی داشته و دارند. این کتاب ها مجموعه ای از مطالب آموزشی مربوط به یک رشته یا دوره خاص است. کتاب کمک درسی امروزه به عنوان مکملی برای مطالعه و درس خواندن در بین دانش آموزان رواج یافته است. استفاده از کتاب کمک درسی در کنار کتب درسی بسیار تاثیرگذار است. ولی در کل خاصیت کتاب های کمک درسی این است که نکات موجود در کتاب درسی را روان تر بیان می کنند. با مثال ها و تمرین های مختلف سعی می کنند که دانش آموز کامل بر موضوع تسلط یابد.

بهترین روش برای انتخاب کتاب کمک درسی چیست؟

بسیاری از دانش آموزان برای درک بهتر مطالب کتاب درسی به دنبال یک منبع دیگر هستند. در بیشتر مواقع کتاب کمک درسی را برای درک بهتر مطالب و انجام تمرین های بیشتر انتخاب می کنند. اما نکته مهم اینجاست که از کجا بدانیم کتاب کمک درسی که تهیه کرده ایم می تواند برایمان مفید باشد؟ در بین این همه کتب کمک درسی مختلف چگونه بهترین انتخاب را داشته باشیم؟

یکی از بهترین روش ها برای انتخاب کتاب کمک آموزشی تحقیق و مطالعه درباره آن کتاب است. شاید شما هم جزو آن دسته دانش آموزانی هستید که برای انتخاب کتاب کمک اموزشی از توصیه های معلم خود استفاده می کنند. اما این یکی از روش هاست! اگر خودتان به دنبال خرید کتاب کمک درسی هستید می توانید با مراجعه به نمایشگاه ها و مطالعه خلاصه کتاب ها و البته شناخت نیازهای خودتان اقدام به خرید نمایید.

البته لازم است یادآور شویم نیاز های هر شخص با دیگری کاملا تفاوت دارد و نمی توان به طور دقیق اعلام کرد هر شخص چه کتاب را از چه انتشاراتی تهیه نماید. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید چرا در برخی مدارس از کتاب کمک آموزشی در کنار کتب درسی استفاده می شود آیا در این صورت نیاز های تمامی دانش آموزان یکسان است؟ خیر نیاز های دانش آموزان یکسان نیست اما بهتر است بدانید هدف مدارسی که از کتاب کمک آموزشی در کنار کتاب درسی استفاده می کنند این است که دانش آموزان با تمرین های بیشتری سروکار داشته باشند. هرچند عده ای از معلمان معتقدند که کتاب های کمک درسی ممکن است معایبی نیز داشته باشد و در تدریس از آن استفاده نمی کنند.

انواع کتاب های کمک درسی

انواع کتاب های کمک درسی

همان طور که می دانید کتاب های کمک درسی به چند دسته تقسیم می شوند.

  • کتاب کار

مناسب دانش آموزانی که می خواهند با تمرین بیشتر به تسلط بر مطالب کتاب درسی برسند و امتحان های مدرسه را 20 شوند. کتاب کار های زیادی از انتشارات مختلف با ویژگی های متفاوت در بازار موجود است. که این تنوع به عنوان مزیتی برای انتخاب کتاب های کار محسوب می شود.

  • کتاب تیزهوشان

مناسب دانش آموزانی که در مدارس استعداد درخشان در حال تحصیل هستند. برای تسلط بر تمام نکات و جزئیات کتب درسی طراحی شده است. به طوری که دانش آموز را برای حل سوالات وارد چالش می کند.

  • کتاب تست

این نوع کتاب ها برای آماده شدن در آزمون های مختلف و البته کنکور طراحی شده اند. مهارت تست زنی در کنکور بسیار حائز اهمیت است. باید به طور اصولی بر روی این موضوع کار شود. بنابراین دانش آموزان با حل تست های این نوع از کتاب های کمک درسی می توانند خود را برای کنکور آماده کنند.

توضیح مختصری برای انواع کتاب کمک درسی داشتیم. البته کتاب های کمک درسی به صورت های مختلف مانند با درسنامه یا بدون درسنامه، با پاسخ تشریحی یا پاسخ کلیدی و… عرضه می شوند. که در مقاله ای دیگر این موارد را کامل مورد بررسی قرار می دهیم. امروزه خوشبختانه با استقبال دانش آموزان از کتاب های کمک درسی به منظور مکملی برای آموزش و یادگیری، نتیجه می گیریم که دانش آموزان مشتاق یادگیری هستند و با انتشار انبوهی از کتاب های کمک درسی مختلف از انتشارات متفاوت می توانیم بفهمیم که کتاب های کمک درسی برای دانش آموزان مفید است.

نتیجه گیری

در جواب سوال کتاب کمک درسی چیست؟ باید گفت که کتاب کمک آموزشی بهترین همراه و تکمیل کننده کتاب های درسی هستند. با مثال ها و تمرین بیشتر فضایی برای یادگیری عمیق تر دانش آموز ایجاد می کند. بنابراین برای تسلط بر مطالب ابتدا خوب کتاب درسی را مطالعه کنید در صورتی که احساس کردید برای تسلط کامل نیاز به تمرین بیشتر دارید کتاب کمک درسی می تواند به شما کمک کند. با مطالعه خلاصه کتاب های کمک درسی متنوع در بازار کتاب مورد نظر خود را انتخاب کنید یا برای راهنمایی بیشتر میتوانید با معلم خود مشورت داشته باشید.

خبر خوب برای زودری های عزیز این است که در فروشگاه آنلاین کتاب کمک درسی زودر میتوانید بدون صرف وقت و مراجعه به کتابفروشی های مختلف، با سرچ کتاب مورد نظر در پایین صفحه در قسمت اطلاعات محصول، اطلاعات کتاب کمک درسی مورد نظر را مشاهده کنید. حتی اطلاعات کتاب های انتشارات مختلف را با هم مقایسه کنید و در نهایت بهترین کتاب را بدون صرف وقت و هزینه اضافی برای خرید از سایت زودر اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب

پیشنهاد ما به شما

آخرین محصولات مشاهده‌شده

سبد خرید
فروشگاه
حساب من